Hlavolam
Cíl: příprava na týmové řešení úkolů v cizí kultuře s důrazem na řídící
styl a odstup od moci.
Klíčové kompetence: behaviorální kompetence ­ rozvoj manažerského
a zaměstnaneckého chování v konkrétní kultuře; afektivní kompetence ­
schopnost adaptability; kognitivní kompetence ­ získat poznatky o cizí kul–
tuře, přiblížit se jejímu způsobu myšlení zejména ve vztahu k sociální hie–
rarchii.
Cílová skupina: interkulturní skupina, technika může být hodnotná
i mezi příslušníky stejné kultury, lze použít pro náhled na vlastní řídící styl
nebo firemní kulturu.
Čas: cca 60 minut.
Pomůcky: jednoduchý hlavolam, dobře viditelný publikem ­ ideální je
dřevěné provedení cca 15 × 15 cm. 
Postup: Účastníci zaujmou polohu „akvárium“ ­ tj. vnitřní kruh z židlí
je obklopen vnějším kruhem pro publikum. Na židli do vnitřního kruhu po–
ložíme hlavolam. Ve vnitřním kruhu pracuje cca šestičlenná skupinka, pub–
likum pozoruje, hodnotí. 
Ve vnitřním kruhu zvolíme „šéfa“ a představíme ho „týmu“. Pracovní
tým skupinky ve vnitřním kruhu má za úkol složit hlavolam. 
Varianta a) ­ Skupinka ve vnitřním kruhu je složena z příslušníků jedné
kultury, po práci na hlavolamu (cca 10 min.) se skupina nahradí příslušní–
ky kultury jiné. Publikum se zaměřuje na rozdíly v chování a řídícím stylu.
Varianta b) ­ Skupinka ve vnitřním kruhu je složena z příslušníků jedné
kultury + příslušníka kultury jiné. Ten pak referuje o pocitech, které v něm
spolupráce vyvolala.
Varianta c) ­ Skupinka ve vnitřním kruhu je interkulturní, zaměřujeme
se na spolupráci příslušníků různých kultur. 
Varianta d) + další ­ „Šéf“ z jedné kultury, ostatní z jiné, zkoušíme mě–
nit styly řízení u jednoho „šéfa“, hledáme různá řešení... 
Vyhodnocení, otázky (diskuse):
Jakým způsobem probíhalo řešení problému?
Zapojoval „šéf“ do řešení všechny členy týmu, nebo problém řešil sám?
Dokázal „šéf“ přiznat, že nemusí znát řešení problému lépe než podří–
zení?
206
<< první stránka   < předchozí stránka   přejít  další stránka >   poslední stránka >>